РІЧНИЙ ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Роки дитинства – це виховання серця.
Виховання – це не поєднання заходів і прийомів,
а мудре спілкування дорослого із живою душею дитини.
Василь Сухомлинський
На початку 2020-2021 навчального року було розроблено та затверджено план виховної роботи закладу освіти загалом та плани виховної роботи класних керівників 1-9 класів. Ці плани охоплюють усі напрямки виховання: - патріотичне виховання,
- правове виховання,
- моральне виховання,
- художньо-естетичне виховання,
- екологічне виховання,
- превентивне виховання та включають в себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, акції.
Виховний процес у закладі освіти протягом 2020-2021 навчального року був спрямований на реалізацію виховної теми школи «Реалізація особистісно-орієнтовного навчання з метою формування ключових компетенцій моделі випускника початкової та базової школи» за Основними орієнтирами виховання:
-ціннісне ставлення особистості до себе;
-ціннісне ставлення особистості до сім’ї, родини, людей;
-ціннісне ставлення особистості до праці;
-ціннісне ставлення особистості до природи;
-ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва;
-ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.
Протягом 2020-2021 навчального року в школі було проведено заходи різних напрямків виховання, а саме :
- свято Першого дзвоника (кл.керівник Мацишин Л.А., педагог-організатор)
- Міжнародний день Миру (педагог-організатор);
- День Захисника України (педагог-організатор, класні керівники)
- День української писемності та мови «Мова – це національна ознака» (вч. укр. мови та літ. Ярич О.Р., педагог-організатор)
- Заходи протидії булінгу «СТОП булінг!» (педагог-організатор)
- День доброти та толерантності (педагог-організатор, кл. керівник 2 класу Гуменчук М.І.)
- День Гідності та Свободи «Україна гідна свободи» (педагог-організатор)
- Заходи до дня пам’яті Голодомору «Голодомор 1932-1933…Пам’ятаємо» (педагог-організатор)
- Інформаційна хвилинка «Скажемо СНІДу – НІ» (вч.біології Мацишин Л.А..);
- Відзначення 130-ї річниці від дня народження Андрія Мельника (вч.історії Бойків М.В.)
- День Святого Миколая «Миколай мандрує світом» (педагог-організатор, кл.керівники 1-9 кл.)
- Заходи до Дня Соборності: флешмоб «Моя Україна – соборна» (педагог-організатор)
- Конкурс «Найкращий сніговик»
- День Святого Валентина
- Заходи до вшанування Героїв Небесної Сотнці «Ангели Майдану» (педагог-організатор)
- День Рідної Мови «А серцем нації є мова» (вч. укр.мови та літ Ярич О.Р., кл.керівник 2 класу Гуменчук М.І.)
- Заходи до 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки ( вчителі укр.мови та літ Ярич О.Р., Білінська Х.Р., педагог-організатор)
- Екологічна година «Збережемо первоцвіти рідного краю» (вч.біології Мацишин Л.А.)
- Заходи до дня народження Тараса Шевченка (вчителі укр..мови та літ., педагог-організатор)
За період карантину дистанційно здійснювалася виховна діяльність. Згідно плану виховної роботи школи проводилися (по можливості) заплановані заходи. Для організації заходів було створено групи у Viber. Результати роботи публікувалися на сторінці нашої школи у Фейсбук.
-відео-флешмоб «Соборна моя Україна»
-акція «Всесвітній день води»
Одним з аспектів національно-патріотичного виховання є прищеплення учням гордості за свою Батьківщину, любові до рідного краю, його традицій.У школі постійно здійснюються заходи, які спрямовані на формування в учнів поваги до Конституції України, символів держави. У кожному класі створено куточки державної символіки, на всіх урочистих заходах виконується Гімн України.
Також у рамках екологічного виховання у 2020-2021 навчальному році старшокласники плідно працювали, приводячи до ладу пришкільну територію та клумби.
Над реалізацією мети і завдань виховної роботи закладу освіти у 2020-2021 навчальному році працювало 9 класних керівників, педагог-організатор, заступник директора з виховної роботи.
Підсумки виховної роботи у II семестрі
Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, педагогічний колектив школи орієнтуються на нормативно – правову базу з питань виховної роботи, а саме Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Концепцію виховання дітей та молоді», «Концепцію громадянського виховання», «Національну доктрину розвитку освіти», «Конвенцію про права дитини», «Декларацію прав дитини», та нормативно – правові акти, документи Міністерства освіти і науки України, обласного управління освіти, органів місцевого самоврядування.
Для їх реалізації у школі був розроблений план виховної роботи навчального закладу та плани виховної роботи класних керівників. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання: патріотичне, правове, моральне, художньо-естетичне, трудове, фізичне, екологічне, превентивне та включають в себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси.
Виховна робота педагогічного колективу була підпорядкована проблемній темі школи: «Формування патріота й громадянина, національно свідомої, цілісної особистості, здатної до адаптації у суспільстві».
Виконання завдань і реалізація основних принципів виховної роботи протягом IІ- семестру здійснювалися за основними напрямками:
- ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;
- ціннісне ставлення особистості до людей;
- ціннісне ставлення особистості до природи;
- ціннісне ставлення особистості до мистецтва;
- ціннісне ставлення особистості до праці;
- ціннісне ставлення особистості до себе.
В основу діяльності школи покладено принцип гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських та релігійних організацій, поєднання загальнолюдського і національного взаємозв’язку, розумового, морального, фізичного і естетичного виховання, науковості, диференціації, індивідуалізації змісту і форм освіти, розвиваючого характеру навчання.
Виховна робота школи була спрямована на вирішення таких завдань:
• створення умов для розумового, духовного, морального, фізичного розвитку учнів;
• турбота про здоров'я учнів, пропаганда здорового способу життя;
• естетичне, екологічне та трудове виховання як одна з складових підготовки учнів до дорослого життя;
• продовження спільної роботи психолого-педагогічної служби з педагогами, учнями, батьками;
• виховання громадсько-патріотичних якостей завдяки продовженню краєзнавчої та воєнно-патріотичної роботи.
Протягом IІ семестру 2021-2022 н.р. в школі були проведені такі заходи:
До Дня Соборності України: ділова гра «Живий ланцюг як символ єдності України», година пам’яті «Нас всіх єднає Україна», виховні та інформаційні години.
До Міжнародного Дня толерантності: виховні години, конкурс малюнків «Квітка толерантності», стіннівка «Дерево толерантності», перегляд мультфільму «Урок доброти», анкетування «Чи вважаєш ти себе толерантним?», тренінг « Вчимося бути толерантними».
До Дня святого Валентина: виготовлення фотозони зі скринькою Валентина «Любов усіх нас поєднала».
До Міжнародного Дня рідної мови: свято «Без мови народу нема, без слова немає держави, відеозвернення учнів 1-4 класів «Нас всіх єднає рідне слово».
До Дня вшанування пам’яті героїв Революції Гідності: захід «Над плином пам’яті і болю», виготовлення дерева пам’яті «Ангели Небесної Сотні»
До Дня вшанування пам’яті Т. Шевченка:
До Дня пам’яті жертв Чорнобильської трагедії: відеозвернення «Чорнобиль – це рана, яка не загоїться ніколи»
До Дня матері: відеопривітання «Ми вдячні, мамо, за своє життя!»
До Міжнародного Дня вишиванки: флешмоб «Вишиванка – код Єдності»
До Дня Європи фото-флешмоб «Хмаринки європейських мрій»
До Міжнародного Дня захисту дітей: конкурс малюнків на асфальті «Щасливе дитинство», флешмоб «Голуб миру – долоньками єднаймося», танцювальний флешмоб «Ми – діти України», спортивні ігри на свіжому повітрі.
Свято Останнього дзоника.
Також з учнями були проведені онлайн-бесіди на такі теми, як: «Виникнення сучасної книги», «Цікавинки про джерела мудрості», «Сторінками церковного календаря. Стрітення Господнє», «Війна багато в нас забрала».
Найбільшу увагу та роботу було спрямовано саме на національно-патріотичне виховання учнів. Учні долучилися до марафону «Єднання» та організували флешмоб «В єдності – сила», марафон «Ми за мир». Також педагогами-оранізаторами було зняте відеозвернення учнів щодо війни, яку розпочала Росія під назвою «Ми хочемо жити в мирній державі. Скажемо війні – НІ», яке було поширено на сайті Міністерства відділу освіти України та молоді, виготовлено стенди «Ні- русифікації, так – українізації».
Над реалізацією мети і завдань виховної роботи в школі в 2021-2022 навчальному році в IІ семестрі працювало 9 класних керівників, педагоги-організатори, заступник директора з навчально-виховної роботи.
З метою виявлення обдарованих дітей та розвитку їх творчих здібностей у школі організовано роботу гуртків за інтересами. В II семестрі 2021-2022 н.р. у школі працювало 4 гуртки. Діти раціонально і корисно проводили дозвілля, творчо самореалізовувались, робота в гуртках сприяла розширенню кругозору учнів, відповідно до їх можливостей, вподобань, нахилів з урахуванням бажань, віку та стану здоров’я. В цілому гуртковою роботою охоплено 100% вихованців школи.
Також за підсумками II семестру 2021-2022 н.р. визначені кращі учнівські колективи: учні 5 та 9 класів та окремі учні: Нікульча Інеса (9 кл.), Гладій Святослав (8 кл.), Косар Маркіян (5 кл.), Демків Дарина (5 кл.).
У школі налагоджена робота учнівського самоврядування. Ця робота покликана реалізувати організаційний, творчий та науковий потенціали школярів.
Шкільне самоврядування працювало з новим президентом та оновленим складом кабінету міністрів. Це певним чином вплинуло на організацію самоврядування в школі. Разом зі звичайною роботою по реалізації основних завдань самоврядування, пошуком та розвитком творчих особистостей, виникла необхідність створення сприятливих умов для плідної роботи нової команди.
Профорієнтаційна робота побудована. Класними керівниками протягом IІ семестру 2021-2022 н.р. проводились виховні години за темами: «Я обираю професію», «Моя майбутня професія».
Морально-правове виховання учнів школи реалізовувалося через проведення батьківських зборів, тематичних виховних годин:
· «Права дитини» (1-9класи),
· Соціологічне опитування« Діти та молодь про свої права»(5-9класи),
· Ознайомлення з презентацією «Конвенція ООН про права дитини» (7-8 класи),
· «Правова вікторина» (9 клас).
. Урок правознавства в 9 класі « Ти – людина, значить, маєш права».
У школі постійно здійснюються заходи, які спрямовані на формування в учнів поваги до Конституції України, символів держави. У кожному класі створені куточки державної символіки, до початку дистанційного навчання проводилися щотижневі лінійки, на яких звучав Гімн України.
Класні керівники здійснюють постійний контроль за відвідуванням занять учнів, за успішністю знань, проводять необхідні педагогічні консультації з батьками учнів, обстежують умови проживання дітей в сім’ї, вивчають характер та прояви особистості учнів, здійснюють всю виховну роботу з дітьми девіантної поведінки, зустрічаються з учнями та їх батьками за місцем мешкання, проводять роботу по залученню учнів в гуртки та секції за інтересами, залучають до роботи у класі та в школі. Результатом проведеної роботи є відсутність учнів на внутрішкільному обліку. Кропітку роботу з учнями з попередження правопорушень, пропусків занять без поважних причин, порушень дисципліни проводили класні керівники.
Для попередження порушень поведінки учнів школи на перервах, складений графік чергування по школі учнів та вчителів. Слід зазначити , що всі класи відповідально протягом ІI семестру ставилися до обов’язків чергування. Згідно з планом роботи у навчальному закладі проводилась робота з формування здорового способу життя, попередження травматизму та спортивно-масова робота.
Протягом II семестру 2021-2022 н.р. велика увага приділялася збереженню життя та здоров’я учнів школи, дотримання ними правил техніки безпеки, виконання норм статуту школи, правил поведінки учнів у школі та в позаурочний час. Проводяться години спілкування, бесіди з протипожежної, радіаційної безпеки, запобігання травматизму від вибухонебезпечних предметів, правил поводження з електроприладами, поведінка в громадських місцях. Питання стану роботи навчального закладу щодо запобігання дитячого травматизму розглядалося та аналізувалося при директорові.
Впровадження естетичного виховання, культури, емоційного сприйняття навколишнього світу, самосвідомості та естетичного смаку в музиці, кіно, архітектурі, побуті учнів наполегливо проводили класні керівники, вчителі, адміністрація школи.
Педагогічні працівники навчального закладу багато уваги приділяли питанням фізичного розвитку вихованців.
З метою забезпечення прав неповнолітніх, громадян району на здобуття повної загальної середньої освіти проведений аналіз кількості дітей та підлітків шкільного віку у школі. Класні керівники 1-9 класів склали соціальні паспорти класів. Відповідно – заступником директора школи було складено соціальний паспорт школи. Згідно соціального паспорту школи на облікує такі категорії учнів:
Діти-сироти – немає;
Діти, позбавлені батьківського піклування – немає;
Діти-інваліди – немає;
Діти, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи – немає;
Діти з багатодітних сімей – 14;
Діти з малозабезпечених сімей – 2;
Діти з неповних сімей – немає;
Діти учасників воєнних дій – 2.
З даними категоріями дітей систематичну профілактичну роботу класні керівники, заступник директора з навчально-виховної роботи.
З метою попередження та профілактики негативних проявів в учнівському середовищі протягом семестру класні керівники проводять батьківські збори, на яких розглядають питання щодо роз’яснення нормативних актів, які зобов’язують батьків нести адміністративну та кримінальну відповідальність за ухилення від навчання та виховання їх неповнолітніх дітей.